Tanácsadás

Sajdik Hajnalka vagyok, agrármérnök és a Pacsi BARF Állateledel bolt egyik tulajdonosa. 2002-ben végeztem a Gödöllői Agrártudományi Egyetemen (ma Szent István Egyetem) sertés- és kisállattenyésztés, és takarmányozástan szakirányokon. A kutya anatómiájáról, élettanáról, egészségéről és táplálkozásáról az Állatorvostani Egyetemmel közösen indított oktatásomon vettem részt. Diplomamunkámat házinyúl tartástechnológiából írtam, a vizsgálatok egy részét az Olívia Kft-nél végeztem.

A kutyák iránti rajongásom már kisgyerekkoromban elkezdődött. Korábban találkoztam olyan tenyésztőkkel, akik nem táppal, hanem nyers hússal, túróval, tojással etették a leválasztás után a kölyköket, és arról számoltak be, hogy mennyivel szebbek és erősebbek a kiskutyák. A tápok Magyarországon a ’90-es években terjedtek el, korábban természetes ételeket kaptak a kutyák. 

A BARF etetéssel és szókombinációval, Marcipán kutyám miatt találkoztam először. Marci kölyökkorától kezdve folyamatos hasmenéssel küzdött. A harmadik antibiotikum kúra után derült ki, hogy giardiás. Megkapta a megfelelő kezeléseket, probiotikumot, de a korábbi antibiotikum kúrák tönkretették a bélflóráját, étvágytalan volt. Nem találtuk a megfelelő tápot, nem is ízlett neki egyik sem, ezért úgy gondoltam, hogy összeállítom neki a megfelelő értendet.  Próbáltam a kutyák tápanyagigényét kideríteni, de sem szakirodalomban, sem orvostól nem kaptam megfelelő segítséget. Hosszas kutatás után végül a BARF irodalomban találtam olyan információkat, amik a korábbi ismereteimmel párhuzamosan elegendő információt adtak. Átálltunk a BARF etetésre, és csodák-csodájára megszűntek az emésztési problémák, és végre szívesen evett a kutya. Javult a kondíciója, szebb lett a bundája, energikusabb és jobb kedvűvé vált. 

2019 márciusában nyitottuk meg Kecskemét első BARF etetési módra szakosodott boltját. Célunk, hogy megismertessük ezzel az etetési móddal a gazdikat, és olyan ismereteket adjunk, amivel könnyebben eligazodnak a lehetséges etetési módok között, és tudatosan tudják kiválasztani a kutyájuk vagy cicájuk számára legalkalmasabbat.

A kutyák és a macskák a húsevők (Carnivora – ragadozók) rendjébe tartoznak, emésztőrendszerük elsősorban a hús, és az állati eredetű étrend feldolgozásához alkalmazkodott. Tápcsatornájuk rövidebb, gyomruk a testsúlyuk arányában többször akkora, gyomorsavuk tízszer erősebb, mint az emberé. A kutyák évezredek alatt kismértékben alkalmazkodtak az emberi táplálékhoz, kismértékben már képesek lebontani a szénhidrátot és a keményítőt, de a macskák obligát, azaz kötelező húsevők. 

Az elmúlt 60 évben a kereskedelmi tápok miatt a kutyák élettartama megrövidült, egyre több egészségügyi problémával küzdenek, beleértve az elhízást, allergiákat, daganatos betegségeket, ízületi elváltozásokat. A tápok sok esetben nagy mennyiségű növényi mellékterméket, és magas hőmérsékleten hőkezelt, rossz minőségű hús- és csontlisztet tartalmaznak, szénhidrát és keményítőtartalmuk magas, ezért a kedvencek nem jutnak megfelelő minőségű és mennyiségű tápanyaghoz, illetve vagy emésztetlenül távozik a szervezetükből, vagy problémákhoz vezethetnek.  A kutyák és macskák természetes táplálkozási igényeire építve a BARF étrend visszatér a nyers hús és csontok alapú etetéshez, megelőzve a betegségeket, hozzájárulva a hosszú és egészséges élethez.

Cikkek

A Nyúlhús és a Csontos Nyúlhús Előnyei Kutyák Számára

A kutyák táplálkozása és egészsége egyre nagyobb figyelmet kap a tudatos állattartók körében. A nyúlhús és a csontos nyúlhús kiemelkedő választás lehet a kutyák számára, nemcsak ízletessége miatt, hanem számos egészségügyi előnye miatt is. Nyúlhús: Tápérték Az alábbi...

bővebben